Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Полагане на труд по чл. 114 от КТ

Служител работи по основен трудов договор, на сумирано изчисляване на работното време. Полага дневни и нощни дежурства (12 часа). Колко дежурства може да работи и по чл. 114 от КТ през месеца?

1 отговор


на 29 Авг. 2017
Здравейте госпожа Симеонова, Съгласно чл. 114 от Кодекса на труда, трудов договор може да се сключва и за работа през определени дни от месеца, като това време се признава за трудов стаж. Тъй като преди договора по чл. 114 от КТ съществува друг договор, то той се явява допълнителен трудов договор, тоест за да бъде сключен е необходимо да няма изрична забрана от първия работодател. Работата трябва да се изпълнява така, че да не се пречи на изпълнението на другият трудов договор. И тъй като това се явява трудов договор за допълнителен труд трябва да са изпълнени и изискванията на чл. 113 от КТ, при изричното им писмено съгласие пълнолетните работници и служители могат да работят и повече от 48 ч. седмично. Писменото съгласие от работника се дава на работодателя - страна по трудовия договор за допълнителен труд. Във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа, съгласно чл. 152 от КТ и непрекъсната седмична почивка не по-малко от 36 часа, съгласно чл. 153 ал.2 от КТ. Вие би трябвало да изготвите графика за работа (съответно дежурствата), като вземете в предвид графика на служителя при първият работодател и спазите изискванията на чл. 152 и чл. 153 от КТ за минимална междудневна и седмична почивка.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :