Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Ползване на отпуска

Радвам се, че ви има и се надявам да получа отговор на казуса си
По същество: Използвала съм всички дни от отпуската си за 2018г. Искам да си пусна 2ри,3ти и 4ти януари, а личният състав ми казва, че не можело сега за новата година, да съм си пуснела болничен или да съм дошла на работа?! Рано било??!
Има ли право да ми отказва, при положение, че в Новата година имам нови 20 дни отпуска? Благодаря!

2 отговори


на 20 Дек. 2018
Здравейте, Съгласно чл. 173,ал.1 от Кодекса на труда платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя. Служителят би трябвало с молба до работодателя да поиска ползването на платен отпуск, и работодателят издава и връчва на работника или служителя заповед за разрешаване на отпуск или за отказ. Или казано по друг начин, за да ползвате платен годишен отпуск, то Вашият работодател трябва изрично да е разрешил. Вие можете да започнете ползването на отпуск, само след като сте получили Заповед в която е разрешено ползването. Вие можете в молбата ясно да запишете, че желаете да ползвате дните от полагащият Ви се платен отпуск за 2019 г. Поздрави! Весели празници!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Дек. 2018
Да, въпросът е, че служителят човешки ресурси издава бланка която попълвам и предавам на работодателя, а въпросният служител ми казва, че не може - следователно аз няма как да я дам на работодателя. Затова питам има ли право да ми отказва ? Благодаря!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :