Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Влезте с помощта на социалната мрежа Login Facebook
Възстановяване на парола
ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

прекратяване на срочен трудов договор по чл.68,ал.1, т.2

Здравейте!

На какво основание от Кодекса на труда да прекратя срочен трудов договор по чл.68, ал.1, т.2 /до завършване на определена работа/?
Добавена в   Кодекс на труда

2 отговори


на 30 Юли. 2012
Не посочвате има ли основание да се прекратява трудовия договор.
Работата е завършена ли?
Ако е така, то съставете протокол за приемане предаване и прекратете трудовия договор на основание чл.325, ал.1, т.4 КТ- без предизвестие със завършване на определената работа.


Когато сключвате такъв договор, много внимавайте с определянето на работата.
Определете точно и ясно критериите за определяне, че работата е завършена и начина на приемане-предаване.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 13 Февр. 2013
Ако работата не е завършена, а искаме да съкратим работник как постъпваме ?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!