Повече за Кодекса на труда и КСО ще намерите тук!

"прекратяване на срочен трудов договор по чл.68,ал.1, т.2"

Здравейте!

На какво основание от Кодекса на труда да прекратя срочен трудов договор по чл.68, ал.1, т.2 /до завършване на определена работа/?

Добавена в
  • Кодекс на труда

Божанов Пламен
 потребител  Божанов Пламен отговорете на 30 Юли. 2012

 

2 отговори

Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 30 Юли. 2012
Не посочвате има ли основание да се прекратява трудовия договор.
Работата е завършена ли?
Ако е така, то съставете протокол за приемане предаване и прекратете трудовия договор на основание чл.325, ал.1, т.4 КТ- без предизвестие със завършване на определената работа.


Когато сключвате такъв договор, много внимавайте с определянето на работата.
Определете точно и ясно критериите за определяне, че работата е завършена и начина на приемане-предаване.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Armam Armam
 потребител Armam Armam отговори на въпрос на 13 Февр. 2013
Ако работата не е завършена, а искаме да съкратим работник как постъпваме ?


Имейл RSS Facebook Споделете опит
clubtrznormativi.bg
Раздели
  • Болнични
  • Договори
  • Кодекс за социално осигуряване
  • Кодекс на труда
  • Майчинство
  • Назначаване
  • Обезщетения
  • Осигуровки
  • Отпуск
  • Пенсии
  • Работно време
  • Съкращения/ Уволнения
  • Трудов стаж
  • Трудови правоотношения
  • Условия на труд
Нашите експерти
Jeni Ivanova
Жанин Тодорова Елисавета Петрова Славянка Христова Miglena Trifonova Ani Asenova Д. Борисова

Notice: Undefined index: mesh in /home/clubagri/public_html/clubtrznormativi.bg/inc/class.mash_news.php on line 67