Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Имам ли право на майчинство?

Здравейте,
Казвам се Симона на 20 години съм.
Бременна съм в 11 седмица нямам трудов стаж, ако сега работя във някоя фирма, ще имам ли право на майчинство.
Четох, че трябва да имам 12 месеца трудов стаж, но аз миналата година завърших средното си образование, а сега уча за висше, но задочно.
Има ли смисъл да работя на трудов договор?

1 отговор


на 11 Ян. 2019
Здравейте Симона, Съгласно разпоредбата на чл.48а от КСО, едно лице има правото на парично обезщетение при бременност и раждане, ако то осигурено за общо заболяване и майчинство към деня на настъпване на разрешения отпуск и ако има 12 месеца осигурителен стаж, като този стаж също трябва да бъде за общо заболяване и майчинство. „Осигурено лице“ по смисъла на § 1, т. 3 ДР КСО е физическо лице, което извършва трудова дейност, за която подлежи на задължително осигуряване по чл. 4 и чл. 4а, ал. 1 КСО и за което са внесени или дължими осигурителни вноски. Осигуряването възниква съгласно чл. 10 КСО от деня, в който лицата започнат да упражняват трудова дейност по чл. 4 и чл. 4а, ал. 1 КСО и за които са внесени или дължими осигурителни вноски, и продължава до прекратяването й Ако лицето няма необходимия осигурителен стаж, то ползва отпуск за бременност и раждане без право на обезщетение. Тук в случая е важно, че при ползването на този отпуск осигуряването на лицето не се прекъсва и той се зачита за осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство. Отпускът за бременност и раждане без право на парично обезщетение се зачита за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски съгласно чл. 9, ал. 2, т. 2 от КСО. Затова, когато към деня на разрешения отпуск за бременност и раждане осигуреното лице няма необходимия осигурителен стаж, той се допълва с времето на неплатения отпуск за бременност и раждане и от деня, следващ деня на придобиване на стажа, лицето има право на парично обезщетение. На въпроса Ви има ли смисъл да започнете работа по трудов договор? Отговора е Да. Започвайки да работите по трудов договор на 8 часа, Вие ще попаднете в кръга на осигурените лица по чл.4, ал.1 т.1 от КСО. Вие ще започнете да придобивате осигурителен стаж. А за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1 и ал. 10 са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото, начисленото и неизплатеното. Също така и периодите на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност, за отпуск за бременност и раждане. Вие ще имате право да ползвате Отпуск за бременност и раждане, без право на парично обезщетение, в началото и когато придобиете 12 месеца осигурителен стаж, това обезщетение ще започне да Ви се изплаща от НОИ. Когато работодателят подава документите, той ще трябва да попълни в Удостоверение Приложение 9 – „че към деня на настъпване на бременността и раждането Вие нямате 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство и че на ........... 2019 г. Вие придобивате изискуемия осигурителен стаж“. И от датата на придобиване на 12-месечният осигурителен стаж, НОИ ще започне изплащане на обезщетение. Ако работите по трудов договор след изтичане срока на обезщетението за бременност и раждане, Вие ще имате право и на Отпуск за отглеждате на дете до навършване на 2-годишната му възраст, както и на обезщетение за това време. Други видове помощи, на които бихте имали право са определения закона за семейните помощи - еднократна помощ при бременност – 150 лв.; еднократна помощ при раждане на дете на първо дете 250 лв.; има и различни месечни помощ при отглеждане на дете до 1 година – 100лв. месечно; месечните помощи за отглеждане на дете, който са обвързани в семейният доход на лицата. Поздрави, Василена
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :