Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Обезщетение за безработица

Здравейте, въпросът ми е следния:
При трудов стаж за периодите от 01.01.2002 г. до 10.12.2010 г. и от 30.05.2017 г. до 27.04.2018 г. колко месеца не достигат за парично обезщетение за безработица и за какъв период ще се получава при този стаж? Благодаря за приема и за отговора, който ще получа!

1 отговор


на 03 Май. 2018
Отговор на въпроса Ви от експерт Василена Христова

Здравейте г-жа Добрилова, Правото кой лица имат право на парично обезщетение за безработица е определено в чл. 54а от КСО. За да придобиете право на парично обезщетение за безработица, Вие трябва да отговаряте на няколко условия:
  1. Трябва да имате внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди да е прекратявано Вашето осигуряване.
  2. Трябва да имате регистрация като безработни в Агенцията по заетостта, в срок 7 работни дни от прекратяване на осигуряването.
  3. Трябва да не сте придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168
  4. Трябва да не упражнявате трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.
  5. Трябва да сте подали заявление до НОИ за отпускане на  парично обезщетение за безработица в 3-месечен срок от датата на последното прекратяване на осигуряване.
  Описаният трудов стаж е за периодите от 01.01.2002 г. до 10.12.2010 г. и от 30.05.2017 г. до 27.04.2018 г., и така зададен въпроса не е описано какъв е периода между 10.12.2010 г. и 30.05.2017 г. Вземайки описаният във въпроса стаж, Вие не отговаряте на първото посочено условия, да имате 12 месеца „внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" от последните 18 месеца“(Вие имате 11 месеца).   
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :