Повече за Кодекса на труда и КСО ще намерите тук!

"Изчисляване броя на дните за неизползван платен отпуск"

Здравейте!
Учител напуска от 11.11.2013г. Има неизползван платен годишен отпуск в размер на 10 дни.
През годината е ползвал 6 дни за 2012г. и 38 дни за 2013г.
Към датата на прекратяване на ТПО дните, за които ще му се плати обезщетение по чл.224 ал1. ги изчислявам в размер на 2 р.д., а ще издам служебна бележка, че има да ползва още 8 дни за 2013г.
Правилно ли съм изчислила дните?
Предварително Ви благодаря.


Добавена в

Пролет Савова
 потребител  Пролет Савова отговорете на 05 Ноем. 2013

 

4 отговори

Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 06 Ноем. 2013
Добро утро, колега Савова!!!!

Малко объркано ми изяснихте фактическата обстановка, но мисля, че Ви разбрах.

Годишния размер на платения годишен отпуск по чл.155 КТ е в размер на 48 дни.
Трудовия стаж през годината е 10 м.
48*10/12=40 дни. При ползвани 38 остават два дни за обезщетението по чл.224, ал.1 КТ.

Предполагам с тези 6 дни за 2012г. е изчерпан целия неползван отпуск за предходни години, защото не коментирате други години.

По отношение на служебната бележка.
. Впишете в нея всички ползвани отпуски през годината- платен, неплатен - основания и ползвани размери в дни- календарни или работни, според вида на отпуска.

напр. ползван платен годишен отпуск на основание чл.155, ал.1 КТ- 38 дни
ползван неплатен отпуск на основание чл.160, ал.1 КТ- 5 дни
ползван отпуск, поради временна неработоспособност на основание чл.162, ал.1 КТ- 2 дни и т.н.

Това се прави с цел, ако встъпи в друго трудово правоотношение да е ясно какви права има лицето.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Пролет Савова
 потребител Пролет Савова отговори на потребителя Miglena Trifonova на 06 Ноем. 2013
Правилно сте ме разбрали и съжалявам, че съм Ви затруднила.
Благодаря за навременния и компетентен отговор.
Желая Ви хубав и ползотворен ден!


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Silvana Boneva
 потребител Silvana Boneva отговори на въпрос на 24 Дек. 2013
Здравейте, моля за отговор,
Случаят е следният:
Работник работи 2 месеца 2013г на 310 лв,напуска. 3 месеца получава обезщетение за безработица.
Назначен пак в същата фирма на 7.05.2013, отработени 3 дни.
Излиза в болничен 180 дни, от 10.05.до 20.11.2013г.
От 21.11 до 10.12- неплатен отпуск до явяване на ТЕЛК. На 10.12- прекратява се ТД.
Дължи ли се обезщетение за неизползван отпуск, колко дни и как да го изчисля?


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Silvana Boneva
 потребител Silvana Boneva отговори на въпрос на 24 Дек. 2013
Здравейте, моля за отговор,
Случаят е следният:
Работник работи 2 месеца 2013г на 310 лв,напуска. 3 месеца получава обезщетение за безработица.
Назначен пак в същата фирма на 7.05.2013, отработени 3 дни.
Излиза в болничен 180 дни, от 10.05.до 20.11.2013г.
От 21.11 до 10.12- неплатен отпуск до явяване на ТЕЛК. На 10.12- прекратява се ТД.
Дължи ли се обезщетение за неизползван отпуск, колко дни и как да го изчисля?


Имейл RSS Facebook Споделете опит
clubtrznormativi.bg
Раздели
  • Болнични
  • Договори
  • Кодекс за социално осигуряване
  • Кодекс на труда
  • Майчинство
  • Назначаване
  • Обезщетения
  • Осигуровки
  • Отпуск
  • Пенсии
  • Работно време
  • Съкращения/ Уволнения
  • Трудов стаж
  • Трудови правоотношения
  • Условия на труд
Нашите експерти
Веска Ангелова
Krasimira Radeva Jeni Ivanova Жанин Тодорова Boris Petrov Ani Asenova Славянка Христова

Notice: Undefined index: mesh in /home/clubagri/public_html/clubtrznormativi.bg/inc/class.mash_news.php on line 67