Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Влезте с помощта на социалната мрежа Login Facebook
Възстановяване на парола
ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

ранно пенсиониране

Моя колежка е родена на 19.09.1956 година и има 35 години педагогически стаж. Може ли да се възползва от ранно пенсиониране, предвидено за тази група работещи и през коя година може да стане това?

1 отговор


на 18 Юни. 2013
Здравейте!
Съгласно § 5, ал.1 ПЗР КСО до 31 декември 2020 г. включително учителите придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и за възраст 3 години по-рано от възрастта тяхната възраст по чл. 68, ал. 1 КСО и учителски осигурителен стаж, както следва:
1. до 31 декември 2011 г. - 25 години за жените и 30 години за мъжете;
2. от 31 декември 2011 г. осигурителният стаж по т. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 4 месеца до достигане на 28 години за жените и 33 години за мъжете.

За 2013 г. учителския осигурителен стаж е – 25 години и осем месеца.
Нужния учителски осигурителен стаж е налице.

Второто условия – възраст.
За 2013 г. за жените възрастта по чл.68, ал.1 КСО е 60 г и 08м.
Без три години това е 57г. и 08 м.

В края на 2013 г. Вашата колежка я няма има 57г. и 08м. и няма да може да придобие право на пенсия по този ред до края на 2013г.

Да видим условията за 2014г.

Нужен учителски осигурителен стаж, който за 2014г. е 26г. Вашата колежка го притежава.

Възрастта по чл.68, ал.1 за 2014г. за жените е 61г.
Това означава, че възрастта, която трябва да достигне Вашата колежка е 58 г.
Тя ще ги навърши на 19.09.2014г., когато и ще придобие право на пенсия на основание §5, ал.1 КСО.

Желая и на двете успех в благородната и трудна професия!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!