Повече за Кодекса на труда и КСО ще намерите тук!

"Осигуровки на управител ЕООД"

Мой познат ще открива фирма ЕООД.За да плаща по-малко осигуровки иска друг да е управител-негов роднина ,който е на трудов договор на друго място и се осигурява на 2200 лв. и следователно няма да плаща осигуровки,освен 10% данък върху доходите
Първият ми въпрос: Може ли да се направи така?

2.Този управител на договор за управление ли ще бъде
,а момчето,което прави фирмата иска да е назначен на трудов договор като шофьор.
Може ли да се напарви така и дали впоследствие няма да има някакви проблеми?
Благодаря много предварително

Добавена в
  • Осигуровки

Михова Евелина
 потребител  Михова Евелина отговорете на 11 Юни. 2013

 

4 отговори

Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Елисавета Петрова
 експерт Елисавета Петрова отговори на въпрос на 11 Юни. 2013
Ако собственикът ще упражнява дейност като шофьор във фирмата, той може да прави това както по работа на трудов договор, така и като собственик, полагащ личен труд и самоосигуряващ се.
Ако не държи на трудовия договор и избере да се самоосигурява за дейността си по положения личен труд, няма смисъл да назначава управител, тай като самоосигуряването в случая е достатъчно за него за цялата дейност, която ще упражнява в дружеството, ако няма да получава възнаграждение за управлението и няма да сключва договор за управление, в който да му е определено такова възнаграждение..
Т.е с осигуровки върху 420 лв решава всичките си проблеми.
Трудовият договор е свързан не само с осигуровки, но и редица изисквания на трудовото законодателство, които са пречка на всеки дребен бизнес и които може да се спестят със законното избягване на трудовия договор.
А в конкретния случай по никакакъв начин вариантът с трудов договор и управител не водят до икономии на пари за осигуровки.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Михова Евелина
 потребител Михова Евелина отговори на потребителя Елисавета Петрова на 11 Юни. 2013
Благодаря много за бързия отгоовр,но отново ще питам,защото не съм наясно с тази материя...
Той е склонен да се осигурява в/у 420 лв.,но не разбирам за полагането на личния труд..трябва ли да му начислявам нещо...?


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Елисавета Петрова
 експерт Елисавета Петрова отговори на потребителя Михова Евелина на 11 Юни. 2013
Ако той в качестевото си на едноличен собственик вземе решение личният му труд да бъде овъзмезден срещу определена сума (документирано чрез протокол от решение на едноличния собственик на капитала), ще му начислявате възнаграждение в размер на тази сума. От него ще изваждате авансово внесените чрез дружеството осигуровки и ще облагате авансово с данък по ЗДДФЛ. До 10-ти януари на следващата година му издавате служебна бележка по чл. 45 от ЗДДФЛ. Лицето я прилага към приложение № 1 към годишната данъчна декларация. Сумата, получена през годината, участва в определяне на окончателния размер на осигурителния доход.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Михова Евелина
 потребител Михова Евелина отговори на потребителя Елисавета Петрова на 12 Юни. 2013
Благодаря много!


Имейл RSS Facebook Споделете опит
clubtrznormativi.bg
Раздели
  • Болнични
  • Договори
  • Кодекс за социално осигуряване
  • Кодекс на труда
  • Майчинство
  • Назначаване
  • Обезщетения
  • Осигуровки
  • Отпуск
  • Пенсии
  • Работно време
  • Съкращения/ Уволнения
  • Трудов стаж
  • Трудови правоотношения
  • Условия на труд
Нашите експерти
Д. Борисова
Nikoleta Dimitrova Miglena Trifonova Яна Величкова Жанин Тодорова Ani Asenova Yordanka Aleksandrova

Notice: Undefined index: mesh in /home/clubagri/public_html/clubtrznormativi.bg/inc/class.mash_news.php on line 67