Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Освобождаване без предизвестие за лице с изтекъл болничен, неявило се на работа

Въпрос:
Служител не се явява на работа повече от 10 дни. Няма представен болничен лист или друго основание.
Преди това обаче е отсъствал 14 дни, за които има представен болничен.
След като този болничен е изтекъл и служителят не се явява на работа толкова време, това основание ли е да бъде освободен без предизвестие?
 
Отговор:
 
Основанията за прекратяване на трудов договор без предизвестие от страна на работодателя са разписани в чл. 330 от КТ
 
В конкретния случай, за да бъде прекратен трудовия договор със служителя без предизвестие, трябва да се позовете на от чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ дисциплинарно уволнение.
 
Съгласно чл. 190, ал. 1 от КТ дисциплинарно уволнение може да се налага за:...четете тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!