Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Наемане на работници от ФЛ, регистрирано като ЗП

Физическо лице е регистрирано като земеделски производител - може ли да наеме работници на трудов договор и как следва да постъпи - ще изготвя ведомост за заплати или ще попълва осигурителна книжка и ще изплаща трудовото възнаграждение само с РКО?
Експертен отговор:
 
КТ не поставя ограничения на ФЛ, които са ЗП да наемат работници на трудов договор за изпълнение на дейността си. Лицето следва да изготвя ведомости, а трудовото възнаграждение ще изплаща или в брой с разходен касов ордер или по банков път.
 
По отношение на осигурителните книжки във връзка с отмяната на чл. 7 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (вижте тук) влязла в сила от 01.07.2015 г. е отменено издаването на осигурителни книжки на работниците или служителите, наети по трудов договор от осигурители, които не са юридически лица или еднолични търговци. 
 
Съгласно преходните и заключителните разпоредби на ПМС №45 от 05.03.2015 г. за изменение и допълнение на наредбата, работниците или служителите, наети по трудов договор от осигурители, които не са юрдически лица или еднолични търговци, могат да поискат издаване и заверка на осигурителна книжка, когато осигуряването е започнало преди 01.07.2015 г.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!