Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Неспазено предизвестие от страна на служител

Може ли да се уволни дисциплинарно служител, ако не спази едномесечното си предизвестие и напусне работа 2 седмици преди изтичането му?
Съгласно чл. 326, ал. 1 от КT, работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя. Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. При подаване на предизвестие, неговият срок започва да тече от следващия ден.
 
При прекратяване на трудовия договор с предизвестие той се прекратява с изтичане на срока на предизвестието, чл. 335, ал. 2, т. 1 от КТ
 
Ако работник или служител е подал предизвестие, той трябва да го спази и да остане на работа през 30-те дни, определени в трудовия договор за предизвестие при прекратяване. В случая на подадено предизвестие от служител и при обстоятелството, че той той няма да отработи целия срок на дължимото от него предизвестие, то той дължи обезщетение по чл. 220, ал. 1 от КТ за неспазения срок на предизвестието.
 
В Кодекса на труда е дадена възможност на страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предиз­вестие, да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието. В такъв случай тя дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието. Това право се дава и на предизвестената страна или на работодателя в случая (чл. 220 от КТ).
 
В така представеният случай работодателят няма основание да предприемате мерки по налагане на дисциплинарно наказание.

източник: portaltrznormativi.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679