Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Освобождаване на служител с болничен

Въпрос:
Работник e назначен по чл. 67 от КТ. На 07.12.2016 г. подава предизвестие към работодареля за прекратяване на трудовия договор. След това представя болничен, които приключва на 05.01.2017 г.
Кога и как трябва да бъде освободен от заеманата длъжност?
Отговор:
 
Съобразно разпоредбата на ал. 4 към чл. 326 от КТ , срокът на предизвестие започва да тече от следващия ден от получаването му. Съгласно чл. 335, ал. 2, т. 1 трудовият договор се прекратява с изтичане на срока на предизвестието без значение дали лицето е в отпуск или болничен.
 
Във Вашия случай срокът на предизвестието започва да тече от 08.12.2016 г. и изтича на 06.01.2017 г., следователно лицето трябва да бъде освободено от работа на 07.01.2017 г.
 
Процедирате по следният начин:...
 
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!