Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Трудов и осигурителен стаж при неплатен отпуск

Ако лице излезе 6 месеца в неплатен отпуск за изготвяне на научна работа към БАН, какво е нужно да се направи, за да не му се прекъсват здравните права и да му се води трудов и осигурителен стаж?
По чл. 160, ал. 1 от КТ работодателят по искане на работника или служителя може да разреши ползването на неплатен отпуск, а съгласно ал. 3 към същия член е уточнено, че до 30 работни дни неплатеният отпуск се зачита за трудов стаж, а след тези 30 работни дни не се зачита за трудов стаж с изключение на случаите, предвидени в КТ или в друг закон или нормативен акт на Министерски съвет.
 
Съобразно чл. 40, ал.1, т.б от ЗЗО на лицата в неплатен отпуск задължително се внасят здравноосигурителни вноски. Трябва да се има предвид, че те са за сметка на лицето, когато отпускът е по негово желание. Това означава, че е негово задължение да внесе на каса дължимите месечни здравни осигуровки.
 
Ако лицето и работодателя се споразумеят, то може да използва неплатен служебен или творчески отпуск на основание чл. 161, ал. 1 от КТ, във връзка с изготвянето на научна работа към БАН. Съгласно разпоредбата на ал. 2 към същият член от КТ времето на неплатен служебен или творчески отпуск по ал. 1 се зачита за трудов стаж.
 
Относно здравно осигурителните вноски, неплатения служебен и творчески отпуск също попада в разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. б от ЗЗО.

източник: portaltrznormativi.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!