Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Трудов стаж и определяне правото на допълнително възнаграждение

Пример: При назначаване на наш служител сме определили времето, признато за трудов стаж и за клас миналата година. През месец 04.2018 г. той донесе втора книжка, като твърди че не сме изчислили правилно процента клас. Трябва ли работодателят да коригира назад във времето допълнителното възнаграждение за клас, за предходните месеци?
 
Отговор: При сключване на трудов договор работодателят има задължението да зачете за придобит трудов стаж и професионален опит времето, определено по чл. 12 от НСОРЗ, въз основа на представените от работника или служителя документи. Към датата на сключване на трудовия договор служителят е представил документи, в случая част от документите. С оглед на това, работодателят не е длъжен да изплаща със задна дата допълнително трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит на служителя, при положение че съответните документи, удостоверяващи осигурителен стаж, са представени на по късен етап от време.
 
Задължението на работодателя е да определи и съответно начисли размера на новото допълнителното трудово възнаграждение, въз основа за новите представени от лицето документи, а в следващия месец, следващ представянето на документите, и то само ако упражнявана от служителя работа е със същият или сходен характер.
 
Примерът и неговият отговор са взети от предстоящото списание към "Съветник:ТРЗ и осигуряване от А до Я". Заявете своя абонамент още днес и ще получите подбобна експертна статия + още разрешени примери по темата >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679