Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Трудово възнаграждение за извънреден труд в събота

Служителка на 8-часов работен ден е работила извънредно в събота на 14.04, като за това е почивала на 18.04.Какво възнаграждение трябва да ѝ се заплати за съботния ден? Като за извънреден труд? Денят, който е почивала, как трябва да се води? Заплаща ли се този ден?
Отговор: Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
 
За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа, съгласно чл. 153, ал. 4 от КТ.
 
За полагането на извънреден труд работодателят е длъжен да издаде заповед, в която за всеки работник или служител, който ще работи извънредно, задължително се посочва денят, в който през следващата работна седмица ще се ползва непрекъсната почивка в размер не по-малък от 24 часа.
 
Когато положеният извънреден труд от работника или служителя е в почивен ден, то този ден се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от 75%, чл. 262, ал. 1, т. 2 от КТ. Ако лицето работи на повременно заплащане, базата за определяне на възнаграждението за извънреден труд е среднодневното брутно трудово възнаграждение за същия месец. Когато не е уговорено друго, увеличението се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.
 
Денят, който работодателят е задължен да даде на служителя съгласно чл. 153, ал. 4 от КТ, е един вид компенсация за положения извънреден труд, той трябва да бъде предоставен и в рамките на следващата работна седмица. Този ден се определя за почивен в присъствената форма – не работен. В Кодекса на труда е определено, че трудово възнаграждение това е възнаграждение за положен труд. В случая деня 18.04 се води като почивен ден, поради което не се включва в общия брой работни дни за месеца. За деня на почивката не следва да се изплаща трудово възнаграждение.
 
Съгласно чл. 149, ал. 2 от КТ положеният извънреден труд през календарната година се отчита пред инспекцията по труда до 31 януари на следващата календарна година.

източник: portaltrznormativi.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679