Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Допълнително съвместителство

В предприятие със заплащането на няколко човека се явява противоречие - те имат основни договори на дадена длъжност, но в 8-те часа, в които работят по основните си договори, работят и в производството.
Как е редно да оформим заплащането им в този случай?
Трябва ли да имат допълнително споразумение по съвместителство на две длъжности в едно предприятие и как да се заплаща това?

1 отговор


на 06 Апр. 2017
Здравейте г-жо Симеонова,
Случва се, назначен на определена длъжност служител по основен трудов договор, да се съгласи да изпълнява временно в условията на съвместителство и трудовите задължения по свободната длъжност в рамките на редовното работно време от 8 часа. В този случай работодателя би трябвало да му възложи изпълнението на тази свободна длъжност (работа), като за целта се оформи писмено споразумение по чл. 119 КТ, във връзка с чл. 66, ал. 2 КТ. При постигате а споразумение между работодателя и работника за изпълнение на работата по основна длъжност и другата допълнителна, би следвало да се определи допълнително трудово възнаграждение. Размерът на допълнителното възнаграждение се договаря индивидуално между страните по трудовото правоотношение. При сключването на допълнително споразумение по чл.119 от КТ за изпълнение на допълнителната работа би следвало работодателя да впише допълнителните задължения и с промяна в длъжностната характеристика на служителя.
Друга възможност за договаряне на друг вид работа в същото предприятие е предвидена в чл.110 от КТ. Вие можете на сключите допълнителен трудов договор със служителите, за извършване на работа, която не е в кръга на техните трудови задължения, тук обаче е казано- извън установеното за тях работно време.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :