Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Допълнително споразумение

При промяна на длъжността на работник с постоянен трудов договор може ли отново да има срок на изпитване и по какъв начин трябва да се преназначи - с доп. споразумение или с нов трудов договор?

1 отговор


на 10 Окт. 2017
Здравейте г-жа Дойчева, Преназначаването на служител от една на друга длъжност може да се извърши само при наличието на изрично писмено съгласие за това на страните. За тази цел трябва да се сключи допълнително споразумение по реда на чл. 119 от КТ. Когато се сключва допълнителното споразумение на основание чл. 119 за промяна на длъжността, то страните могат да договорят и нов срок за изпитване по чл. 70 ал.1 от КТ. Съгласно чл.70 ал.1 от КТ когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. При преназначаването на служителя на новата длъжност, работодателя има задължението, съгласно чл. 127, ал. 1, т. 4 КТ да връчи на работника или служителя длъжностна характеристика съответстваща на задълженията който ще се изпълняват. Работодателят е длъжен да изпрати и писмено уведомление до ТП на НАП по реда на чл. 62, ал. 4 от КТ. Допълнителното споразумение влиза в сила от предвидената в него дата.
Гласувайте отговор 1 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :