Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

ДУК без възнаграждение

Здравейте, управител на ЕООД на ДУК започва работа в друга фирма на трудов договор.

Какво да подам в НАП, че в ЕООД-то ДУК-а ще е без възнаграждение, тъй като няма да полага труд, а ще има сужители?

2 отговори


на 13 Ян. 2018
Здравейте г-жа Димитрова, Договор за управление е този договор, с който се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне определени стопански резултати в рамките на договорения срок. Такъв договор се счита за сключен и само по силата на съдебно решение, в което съответното лице е посочено като управител-срещу заплащане на възнаграждение. Ако управителя упражнява трудова дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, осигурителните вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. Ако обаче възнаграждение не е получавано, а управителят е и съдружник в дружеството, осигуряването се осъществява по реда на чл.4, ал.3, т.2 от КСО. В тези случаи достатъчно условие за да възникне задължението за осигуряване е упражняването на трудова дейност. Основополагащо за възникване на осигуряването е упражняването на трудова дейност. Упражняването на трудова дейност включва всяко действие имащо отношение към функционирането на предприятието. Задължението за осигуряване на лицата възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. В този смисъл ако управителя не извършват трудова дейност в дружеството, то той не подлежат на осигуряване. Прекратяване на осигуряването ще е налице, ако той е сключил договор с друго лице, което да изпълнява функциите на управител и е представил декларация за неупражняване на дейност.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 31 Ян. 2018
Благодаря Ви. Доколкото разбирам най-удачно ще бъде управителя да стане СОЛ. В декл 1 за януари вписвам код 12 за СОЛ и подавам,тоест така от 1 януари вече е самоосиг. се лице. Подавам ли нещо друго ? Декл ОКд5 трябвало ли е да подам или тя е само когато се започва осигураване, а в случая имаме такова? Предполагам трябва и тр.договор по ДУК в програмата да го прекратя,за да не ми излиза че лицето се осигурява и като ДУК и СОЛ.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :