Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

КАКВИ СА ПРАВАТА МИ

ЗДРАВЕЙТЕ ИМАМ ПИТАНЕ. НА ПОСТОЯНЕН ТР ДОГОВОР СЪМ ОТ СКОРО ИМАМ И ТЕЛК 40 ПРОЦЕНТА НО ЩАТА СЕ ЗАКРИВА РАБОТОДАТЕЛЯ ИМА ЛИ ПРАВО ДА МЕ ИЗПРАТИ В ДРУГ ГРАД ДА РАБОТЯ ЗА СЪЩАТА ФИРМА И ИМАМ ЛИ ПРАВО ДА ОТКАЖАБ ? БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО

1 отговор


на 22 Юни. 2018
Здравейте г-жа Любенова, При прекратяване на трудовия договор на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 - закриване на част от предприятието или съкращаване на щата, работодателят може да уволни работник или служител, който е трудоустроен или страда от заболяване по Наредба № 5 от 20.02.1987 г. за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1, т. 2 и 3 от КТ , само след предварително разрешение от Инспекцията по труда. Също така за да бъде извършено уволнението се взема мнението и на трудово-експертната лекарска комисия. Случва се в практиката преместване на предприятие или част от него (цех, звено) в друго населено място, друга местност. Работодателят в тези случаи има задължението да предложи на работниците или служителите да го последват. От своя страна работника или служителя може да откаже или да приеме да това предложение. В случай на отказ той трябва да се оформи писмено, ясно и категорично и тогава трудовият договор може да бъде прекратен на основание чл. 328, ал.1 т. 7 от КТ Поздрави, Василена Христова
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :