Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Осигуровки на хора с вдовишка пенсия.

Има ли закон, според който човек в предпенсионна възраст, който получава вече вдовишка пенсия, е защитен от това да бъде осигуряван на 4 часа. Има ли законово право да изиска да бъде назначен на 8часов работен ден предвид, че е на такава възраст?

1 отговор


на 12 Септ. 2017
Здравейте, Трудовият договор се сключва между работник или служител и работодател в писмена форма. Един от задължителните реквизити при сключването на трудовия договор е продължителността на работния ден или седмица, чл. 66 ал.1 т.8 от КТ. Кодекса на труда предвижда възможността страните по един трудов договор да могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време). В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време. Тази продължителност на работното време и разпределението му се определят по споразумение между работодателя и работника или служителя. Работниците и служителите работещи при непълно работно време не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение в сравнение с работниците и служителите, които са работят на пълно работно време, изпълняващи същата или сходна работа в предприятието. Те ползват същите права и имат същите задължения, каквито имат работниците и служителите, работещи на пълно работно време. Работодателят би трябвало да предоставя на подходящо място в предприятието писмена информация на работниците и служителите за свободните работни места и длъжности при пълно и непълно работно време. Във вашият случай, работейки при не пълно работно време, Вие можете да се заинтересувате и попитате работодателя дали има подходящи за Вас позиции и длъжности на пълно работно време. И съответно да заявите вашето желание да работите при пълно работно време – 8 ч.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :