Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Починало физическо лице, действащо като ЕТ

След смъртта на ЕТ трябва ли да се оформят трудовите книжки на работниците? Кой ще подпише и трябва ли да се сложи печат на фирмата на починалия ЕТ? Заповеди за уволнение съответно трябва ли да има? Може ли да ги подпише наследникът?
ЕТ се заличава от търговския регистър.

1 отговор


на 11 Ян. 2017
Здравейте г-н Петров,
Едноличният търговец като субект на търговското право е физическо лице, което се регистрира под дадено наименование, за да има право да извършва търговска дейност. След смъртта на физическото лице, ЕТ се наследява по общите правила на Закона за наследството. Носител на правата и задълженията във връзка с търговската дейност на починалото лице става наследникът, който поеме предприятието.
Tрудовите договори със работниците са сключени с физическото лице в качеството му на собственик на ЕТ. В този случай смъртта на собственика сама по себе си не е основание за прекратяване на трудовите договори.
Ако поради смъртта на собственика на ЕТ трябва да се прекрати дейността, трудовите договори трябва да се прекратят с предизвестие на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ. За работодател в такъв случай се подписва лицето - наследник. Прекратяването на трудовите би трябвало да бъде със издадена писменна заповед. Работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя, според чл. 350 ал.1 от КТ.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :