Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Втори трудов договор

Здравейте! Работя в училище на основен трудов договор - 8 часа. Предстои ми да сключа втори договор в също образователна институция. Искането на работодателите е да сключим договор по чл. 111 от КТ, но не на процент от заплатата, а на лекторски часове. Правилно ли е това, след като в КТД е упоменато друго?

1 отговор


на 09 Окт. 2017
Здравейте г-жа Филина, Допълнителен трудов договор може да бъде сключен с един и същ работодател или с напълно различен. Той се сключва за допълнителният труд, който се полага извън установеното за работника или служителя, работно време по основното трудово правоотношение. Ако работника или служителя сключва договор със същият работодател, с който той се намира в основно трудово правоотношение, то това е трудов договор по реда на чл. 110 от КТ. Работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа в извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение и това е трудов договор по реда на чл. 111 от КТ. Тъй като и двата вида договори са трудови, то те трябва задължително да съдържат реквизитите на трудов договор, които са посочени в чл. 66 ал.1 от КТ. При съставяне на трудовият договор трябва да бъде определено основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане – чл. 66, ал.1 т.7 от КТ, или при сключване на трудов договор за допълнителен труд се определя и основно трудово възнаграждение по него;
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :