Повече за Кодекса на труда и КСО ще намерите тук!

"Втори трудов договор по чл.111 от Кодекса на труда"

Имам два въпроса:
1. Може ли да се сключа трудов договор на основание чл. 111 от КТ за надомна работа или работа от разстояние, извън работното време по първия договор.

2. Трябва ли да искаме първия договор или направо да искаме съгласие на първия работодател, когато сключваме втори трудов договор по чл. 111 от КТ?


Добавена в
  • Кодекс на труда

Магдалена Михайлова
 потребител  Магдалена Михайлова отговорете на 03 Юли. 2012

 

3 отговори

Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 03 Юли. 2012
Първо по втория въпрос ще Ви дам отговор.
Не е необходимо да се иска основния договор или съгласие от основния работодател.
Такова се искаше до лятото на 2001 г. мисля, но от тогава няма такава няма.

Все пак трябва да знаете разпределението на работното време по основния договор, което може и да е динамична величина, за да не нарушите задължителните почивки- междудневна и междуседмична.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 03 Юли. 2012
По първия въпрос
Небходимо е да се съобразите с императивните изисквания на чл.112 и чл.113 КТ.
Иначе няма пречка да сключите трудов договор на основание чл.111 във вр. с чл.107в за надомна работа или на основание чл.111, във вр.107з за работа от разстояние.

Разбира се всичко това при съобразяване на трудовата функция, защото не всяка трудова функция го позволява.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на потребителя Miglena Trifonova на 03 Юли. 2012
Трябва да знаете, че забраната за сключване на втори трудов договор по основия трудов договор може да доведе само до дисциплинарна отговорност по него.
Тази забрана по никакъв начин не влияе на действителността на трудовия договор, който е сключен с Вас.
Не така стоят нещата със трудов договор, сключен в нарушение на нормата на чл.112 КТ. Такъв договор ще е недействителен.


Имейл RSS Facebook Споделете опит
clubtrznormativi.bg
Раздели
  • Болнични
  • Договори
  • Кодекс за социално осигуряване
  • Кодекс на труда
  • Майчинство
  • Назначаване
  • Обезщетения
  • Осигуровки
  • Отпуск
  • Пенсии
  • Работно време
  • Съкращения/ Уволнения
  • Трудов стаж
  • Трудови правоотношения
  • Условия на труд
Нашите експерти
Яна Величкова
Славянка Христова Yordanka Aleksandrova Jeni Ivanova Д. Борисова Жанин Тодорова Krasimira Radeva

Notice: Undefined index: mesh in /home/clubagri/public_html/clubtrznormativi.bg/inc/class.mash_news.php on line 67