Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

освобождаване на основание чл. 325 ал. 1 т. 2

Здравейте, какви действия се предприемат, ако работник, който е възстановен от съда поради незаконосъобразно уволнение, не спази срока по чл.345 ал.1 от КТ и не се яви да заеме длъжността в законоустановения срок.

Имам заповед за освобождаване на основание чл. 325 ал.1 т. 2


Какво уведомление се изпраща до НАП ?


Kак се оформя трудовата книжка ?

4 отговори


на 03 Май. 2018
Здравейте г-жа Иванова, При възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини. При отмяна на заповедта за прекратяване на трудовия договор и възстановяването на работа на работника или служителя се счита, че трудовото му правоотношение не е било прекратявано, поради което всички права по него се запазват. Съгласно чл. 325, ал. 1, т. 2 от КТ трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие когато уволнението на работника или служителя бъде признато за незаконно или бъде възстановен на предишната му работа от съда и същият не се яви да я заеме в срока по чл. 345, ал. 1 от КТ. Работодателя, трябва да заличи първоначалното прекратяване в НАП и в трудовата книжка на лицето и да впише новото прекратяване. Трябва да бъде отразен трудовият стаж на служителя, след направената корекция, както и да се впишат изплатените му обезщетения. Съгласно разпоредбата на чл. 354 ал. 1 т. 1 от Кодекс на труда - КТ за трудов стаж се признава и времето, през което работникът е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно – от датата на уволнението до възстановяването на работа. Ако работникът е работил, се взема предвид само разликата, т.е времето, през което реално е бил без работа. Когато в периода от уволнението до възстановяването на работа, работникът или служителят е работил при други работодатели, за трудов стаж по чл. 354, т. 1 КТ следва да се зачете само времето, през което той фактически е бил без работа, т.е. от целия период следва да се извади времето на работа по друго/други трудови правоотношения.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 03 Май. 2018
Здравейте ! Благодаря за отговора Ви. Ако правилно разсъждавам съгласно отговора Ви и нормативните актове, следва да направя следното: Като уведомление към НАП, трябва: 1) да залича старото прекратяване и 2) да изпратя ново с актуалната нова дата на прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 325 ал. 1 т. 2 от КТ. Относно записването в трудовата книжка: Записвам реалния стаж - начална дата на започване /стартиране на трудовото правоотношение - актуална дата на прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 325 ал. 1 т. 2 от КТ. Трудовият и осигурителният стаж няма да съвпадат. Осигурителният стаж ще е до датата на влизане в сила на съдебното решение + 14 дневния срок за явяване / т.е ако е 05.12.17 г. то датата ще е 19.12.2017 г./, тъй като ще бъде изплатено само обезщетение по чл. 225 от КТ. Трудовият ми стаж ще бъде до 05.12.2017 г., когато е датата на възстановяване от съда. На гърба на книжката ще впиша обезщетенията и като период без трудов стаж ще впиша 05.12.2017 г. /датата на възстановяване от съда/ до датата на реално прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 325 ал.1 т. 2 от КТ. Лицето не е постъпвало на друга работа.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 04 Май. 2018
Здравейте
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 04 Май. 2018
В регистъра на трудовите договори първото прекратяване на трудовия договор на лицето трябва да се заличено, и след това да подадете ново уведомление за прекратяване на същия трудов договор, считано от датата на новото прекратяване (това на основание чл. 325, ал.1, т.2 от КТ)
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :