Здравейте, какви действия се предприемат, ако работник, който е възстановен от съда поради незаконосъобразно уволнение, не спази срока по чл.345 ал.1 от КТ и не се яви да заеме длъжността в законоустановения срок.
Имам заповед за освобождаване на основание чл. 325 ал.1 т. 2
Какво уведомление се изпраща до НАП ?
Kак се оформя трудовата книжка ?
Имам заповед за освобождаване на основание чл. 325 ал.1 т. 2
Какво уведомление се изпраща до НАП ?
Kак се оформя трудовата книжка ?
4 отговори

експерт Василена Христова
отговори на въпрос
на 03 Май. 2018
Здравейте г-жа Иванова,
При възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини. При отмяна на заповедта за прекратяване на трудовия договор и възстановяването на работа на работника или служителя се счита, че трудовото му правоотношение не е било прекратявано, поради което всички права по него се запазват.
Съгласно чл. 325, ал. 1, т. 2 от КТ трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие когато уволнението на работника или служителя бъде признато за незаконно или бъде възстановен на предишната му работа от съда и същият не се яви да я заеме в срока по чл. 345, ал. 1 от КТ.
Работодателя, трябва да заличи първоначалното прекратяване в НАП и в трудовата книжка на лицето и да впише новото прекратяване. Трябва да бъде отразен трудовият стаж на служителя, след направената корекция, както и да се впишат изплатените му обезщетения.
Съгласно разпоредбата на чл. 354 ал. 1 т. 1 от Кодекс на труда - КТ за трудов стаж се признава и времето, през което работникът е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно – от датата на уволнението до възстановяването на работа.
Ако работникът е работил, се взема предвид само разликата, т.е времето, през което реално е бил без работа. Когато в периода от уволнението до възстановяването на работа, работникът или служителят е работил при други работодатели, за трудов стаж по чл. 354, т. 1 КТ следва да се зачете само времето, през което той фактически е бил без работа, т.е. от целия период следва да се извади времето на работа по друго/други трудови правоотношения.

потребител Donka Ivanova
отговорина потребителя Василена Христова
на 03 Май. 2018
Здравейте !
Благодаря за отговора Ви. Ако правилно разсъждавам съгласно отговора Ви и нормативните актове, следва да направя следното:
Като уведомление към НАП, трябва:
1) да залича старото прекратяване и 2) да изпратя ново с актуалната нова дата на прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 325 ал. 1 т. 2 от КТ.
Относно записването в трудовата книжка:
Записвам реалния стаж - начална дата на започване /стартиране на трудовото правоотношение - актуална дата на прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 325 ал. 1 т. 2 от КТ. Трудовият и осигурителният стаж няма да съвпадат. Осигурителният стаж ще е до датата на влизане в сила на съдебното решение + 14 дневния срок за явяване / т.е ако е 05.12.17 г. то датата ще е 19.12.2017 г./, тъй като ще бъде изплатено само обезщетение по чл. 225 от КТ. Трудовият ми стаж ще бъде до 05.12.2017 г., когато е датата на възстановяване от съда.
На гърба на книжката ще впиша обезщетенията и като период без трудов стаж ще впиша 05.12.2017 г. /датата на възстановяване от съда/ до датата на реално прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 325 ал.1 т. 2 от КТ.
Лицето не е постъпвало на друга работа.

експерт Василена Христова
отговори на въпрос
на 04 Май. 2018
В регистъра на трудовите договори първото прекратяване на трудовия договор на лицето трябва да се заличено, и след това да подадете ново уведомление за прекратяване на същия трудов договор, считано от датата на новото прекратяване (това на основание чл. 325, ал.1, т.2 от КТ)