Повече за Кодекса на труда и КСО ще намерите тук!

"трудови договори"

Имам сключени трудови договори с 4 работодатели по чл.67 за 4,часа,4 часа,2 часа 2часа. Осигурителният ми доход е над 2200ЛВ на месец. Освен това се осигурявам на 420лв като самоосигуряващо се лице . Спазвам ли законодателството. Заеманата длъжност е счетоводител.

Добавена в
  • Трудови правоотношения

Костадинка Ненова
 потребител  Костадинка Ненова отговорете на 02 Окт. 2013

 

7 отговори

Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 03 Окт. 2013
Здравейте!
1. Осигурителният доход няма как да е над 2200 лв;
2. Няма как да имате 4 договора по чл.67, ал.1, т.1 КТ. Само основния е такъв, а останалите са по чл.110 или 111 КТ
3. Да споделите дали сте пълнолетна, освен длъжността.
4.Имате ли забрани за сключване на договор за допълнителен труд?
5.Подписали ли сте декларации, че сте съгласна да работите над 40 ч. седмично
6. Имате ли медицински противопоказания?.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Костадинка Ненова
 потребител Костадинка Ненова отговори на потребителя Miglena Trifonova на 03 Окт. 2013
Пълнолетна съм. Благодаря за отговора!


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на потребителя Костадинка Ненова на 03 Окт. 2013
Не отговорихте на точка 4, 5 и 6.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 03 Окт. 2013
Бихте ли споделили какво е разпределението на работното време по всеки от договорите- в рамките на деня и седмицата?


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 03 Окт. 2013
Понеже предполагам не стана ясно защо възрастта Ви е релевантен юридически факт, обяснявам.
Разпоредбата на чл.113, ал.1 КТ е императивна и предвижда, че:
Максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение при подневно изчисляване не може да бъде повече от:
1. 40 часа седмично - за ненавършилите 18-годишна възраст работници и служители;
2. 48 часа седмично - за другите работници и служители.
Съгласно , ал.2 на същия член, при изричното им писмено съгласие работниците и служителите по ал. 1, т. 2 могат да работят и повече от 48 часа.

С други думи, абсолютно е забранено работниците и служителите, ненавършили 18г. да работят повече от 40ч. седмично при подневно отчитане на работното време.


Предполагам не сте на сумирано отчитане на работното време, но и този факт не сте споделила с мен, за да зная.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Костадинка Ненова
 потребител Костадинка Ненова отговори на потребителя Miglena Trifonova на 03 Окт. 2013
по т.4 нямам забрана.
пот.5 имам декларация
по т.6 нямам мед. противопоказания


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Miglena Trifonova
 експерт Miglena Trifonova отговори на въпрос на 03 Окт. 2013
Остава да споделите и разпределението на работното време през деня и през седмицата за да видим спазвате или не спазвате императивните правни норми, уреждащи минималната междудневна и междуседмична почивка.


Имейл RSS Facebook Споделете опит
clubtrznormativi.bg
Раздели
  • Болнични
  • Договори
  • Кодекс за социално осигуряване
  • Кодекс на труда
  • Майчинство
  • Назначаване
  • Обезщетения
  • Осигуровки
  • Отпуск
  • Пенсии
  • Работно време
  • Съкращения/ Уволнения
  • Трудов стаж
  • Трудови правоотношения
  • Условия на труд
Нашите експерти
Eli Stefanova
Елисавета Петрова Д. Борисова Яна Величкова Boris Petrov Славянка Христова Веска Ангелова

Notice: Undefined index: mesh in /home/clubagri/public_html/clubtrznormativi.bg/inc/class.mash_news.php on line 67