Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

болнични и декларация обр.1

Наш служител е представил болничен лист за 5 раб.дни, но няма нужния 6 мес. осиг. стаж.
Дължим ли някакво обезщетение за първите три раб.дни, какви осиг. вноски трябва да платим и как да попълним обр.1?

1 отговор


на 05 Юли. 2013
Въпросът е спорен, тъй като в официални отговори на различни институции се срещат двете противоположни становища по отношение на това длъжен ли е работодателят да плаща за първите три дни на лице, което няма право на обезщетение. В практиката по-често се прилага чл. 40 ал. 5 и в случаите, които лицето няма 6 месеца осигурителен стаж. Именно тази практика се подкрепя от НОИ.

Ако изберете да рискувате да приложите другото мнение, а именно да приемете, че сумата, която работодателят изплаща за първите три дни, има характер на обезщетение и тя не се дължи на лица, които нямат необходимия осигурителен стаж, би следвало тези 5 дни да попълните в клетка 16. 4 на Д1 - 16.4. Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж - в две позиции се попълват работните дни в неплатен отпуск за временна неработоспособност, неплатен отпуск до 30 работни дни за една календарна година, който се зачита за осигурителен стаж, и други дни в осигуряване без осигурителни вноски.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679