Здравейте! Задължително ли е бременна работничка да си пуска молба за отпуск при месечното посещение на лекар,съгл.чл.157, ал.2, /чл.177/ и ако трябва, той част от платения годишен отпуск ли е? Считам, че не е.Трябва ли да представи и бележка от прегледа?
2 отговори

експерт Василена Христова
отговори на въпрос
на 22 Юли. 2020
Здравейте Росица,
Съгласно чл. 157, ал. 2 КТ работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време.
Съгласно чл. 313а, ал. 1 КТ бременната работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, ползва права по чл. 157, ал. 2, след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи. След ползване на отпуска на работодателя следва да се предостави документ, удостоверяващ извършения медицински преглед.
Необходимо е работодателят да бъде уведомен за бременността на служителката. Медицинският преглед трябва да бъде извършен през работното време на служителката, и въпреки, че не е изрично посочено в закона, прегледът трябва да бъде свързан с бременността. Това следва да бъде удостоверено от лекар сбележка или медицинско свидетелство. Работодателят е длъжен да освободи служителката от работа за провеждането на преглед.
За времето на ползване на този вид отпуск на бременната работничка или служителка, както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177 КТ.
Отпуска по чл. 157, ал.2 от КТ е друг вид отпуск, различен от платеният годишен отпуск по чл. 155 от КТ на работника или служителя.
Поздрави,
Василена