Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

6 или 2 брутни заплати

Здравейте,
лице е работило до 01,06,2008 -8 години на трудов договор при ЕТ. От 01,06,2008 ЕТ преминава в ЕООД със сделка по чл.15 от ТЗ. Лицето ще се пенсионира през м. 10,2013. 6 брутни заплати ли трябва да му се изплатят при пенсиониране или 2 брутни заплати ?
Благодаря предварително за отговора.!
Добавена в   Обезщетения

3 отговори


на 13 Юни. 2013
Здравейте!
Съгласно чл. 222, ал. 3 КТ при прекратяване на трудово правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от правното основание за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение
- за срок от 2 месеца (предложение 1),
- а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж – на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца (предложение 2).
Обезщетението по тази алинея може да се изплаща само веднъж.

Съгласно чл.123, ал.1, т.6 Кт, трудовото правотношение не се прекратява, при смяна на собственика на предприятието.

Физическото лице е продало търговското си предриятие на търговско дружество, т.е собственикът вече не е физическото лице "Х", а юридическото лице "У", но на основание чл.123, ал.1, т.6 КТ, трудовото правоттношение се запазва.

Има специфика по отношение само правата, предвидени в КТД.

Изводът е, че ще дължите 6 брутни заплати на лицето, ако прекратите трудовия договор с него, след като това лице е придобило право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 13 Юни. 2013
Да , но тогава трудовото правоотношентие беше прекратено в ЕТ-то по взаимно съгласие , - чл. 325 т.3 от КТ. И лицето бе отново назначено с трудов договор в ЕООД-то. В този случай пак ли ще дължим 6 бр.заплати.?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 14 Юни. 2013
Привет!

Това е много често срещано грубо нарушение на трудовото законодателство, при което работодателят принуждава работника да подаде молба за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие (чл.325, ал.1, т.1 КТ), а не т.3, която сте написали.

Работникът няма никаква причина да подава молба за прекратяване на трудовия договор, нито пък има причина да се съгласява на такова, поради продажбата на предприятието, след като всъщност не желае да прекрати трудовия договор.

Дължите 6 заплати и помнете, че никой не може да черпи права от незаконосъобразното си поведение.
Има достатъчно съдебна практика по този въпрос и ако се стигне по съдебен спор, за съдията ще има значение основно факта за липсата или наличието на правоприемство между двете търговски предприятия.

Ако смятате, че ЕООД не е правоприемник на ЕТ, изплатете две заплати, но съм сигурна, че се стигне до съдебен спор колко заплати се дължат, ЕООД ще бъде осъдено да плати още 4 заплати.

Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679