Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Прехвърляне на майчинство

Искам да прехвърля майчинството си на моята майка, която от понеделник ще е безработна поради фалит на предприятието.
Какви са опциите да вземе майчинството ми? Трябва ли да бъде назначена в друга фирма или бихме могли само да и внасяме осигуровките?

Според това, което прочетох, единственото условие, за да се възползва от моя отпуск за отглеждане на дете до 2 години, е да бъде с непрекъснати осигуровки за общо заболяване и майчинство. Те могат ли да се внасят от лице, което не е в трудово правоотношение?

1 отговор


на 10 Май. 2017
Здравейте г-жо Андреева,
Допълнителният отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст със съгласието на майката се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато те работят по трудово правоотношение (чл.164 ал.3 от КТ). И от тук следва, че за можете да прехвърлите майчинството си на Вашата майка, то тя трябва да работи по трудово правоотношение.
Вие трябва да попълните Декларация Приложение № 2 от НРВПО. От Вашият работодател да вземете Справка Приложение № 3 от НРВПО. В случай, че Вие сте започнали ползването на отпуск по чл. 164 ал.1 от КТ, Вие трябва да подадете при Вашият работодател, и промяна на обстоятелствата.
Вашата майка, на която прехвърляте майчинството трябва да подаде към нейният работодател: молба за ползване на отпуска по чл. 164, ал.3 от КТ; получените от Вас Декларация Приложение № 2 от НРВПО и Справка Приложение № 3 от НРВПО; и Приложение № 7 – Заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл.53 от КСО.
Гласувайте отговор 1 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679