Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

03-ти Март при СИРВ

Трябва ли да се заплаща , като официален празник 3-ти Март на работниците , които са били на работа при СИРВ , при факта , че тази година беше в Неделя?

3 отговори


на 11 Март. 2013

Здравейте!

На основание чл.154, ал.1 КТ, трети март е официален празник.

В чл.264 КТ е регламентирано трудовото възнаграждение за работа през официалните празници - за работа през дните на официалните празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение.

На работниците и служителите работили по график в дните на национален празник се полага допълнително трудово възнаграждение за работа в дните на оф.празници.
Заплащате възнаграждение за този ден със 100% увеличение (двойна надница), като едната ще си бъде част от трудовото възнаграждение, а другото ще се заплати като допълнително трудово възнаграждение.

Ако имате затруднения с изчисленията можете да посочите какви изчисления точно правите, за да ги коментираме и проверим заедно.

Няма никакво значение, че денят е неделя. Този ден е работен за лицето, съгласно графика, но е ден, за който се полага допълнително трудово възнаграждение, когато се работи, без значение дали е извънреден труд или не работата в този ден.


Успех!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 11 Март. 2013
Ако в правилника за структурата на работната заплата е казано ,че служителите работещи при СИРВ , не получават допълнително възнагржадение при работа в ден ,който е официален празник и служителите са се подписали ,че са запознати с него , може ли да не се счита , че не трябва да се разплаща допълнително?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 11 Март. 2013
Здравейте, отново.

Тази точка от правилника за структурата на работната заплата е нищожна, поради противоречие с императивна правна норма, а именно нормата на чл.264 КТ, която цитирах по-рано.

Работодателят няма право да създава норми, които противоречат на повелителните норми на Кодекса на труда, но дори да го направи, какъвто е Вашият случай, тези вътрешни норми са нищожни и не пораждат никакви правни последици.

Нито едностранно, чрез свой вътрешен нормативен акт, нито чрез споразумение с другата страна по трудовия договор , работодателят не може да дерогира действието на императивна правна норма.

Не знам кой е съставял правилника за структурата на работната заплата, но определено са му липсвали елементарни юридически познания, според мен, за да допусне подобна фрапираща грешка.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679