Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

12-часов работен ден по график

Здравейте. В производствена фирма се налага част от персонала да премине на 12-часов работен ден по график с изравняване на работните часове в рамките на 3 месеца. Тази промяна отразява ли се по някакъв начин в декл. обр.1 и необходимо ли е да се изготвят някакви документи в съответствие с изискванията на законодателството ни? Благодаря!

6 отговори


на 13 Май. 2013
Здравейте!

Трябва да изготвите предварително графици за работата за ЦЕЛИЯ ПЕРИОД НА ИЗРАВНЯВАНЕТО , т.е. за всеки 3м.

Съставете графика така, че сбора от месечните норми на часовете на всеки работник да е равен на часовете, които е предвидено да отработи по графика.

Имайте предвид превръщането на нощните часове в дневни.

Добре е да изготвяте присъствени форми, т. нар. форма 76, в която да отразявате явяванията.
При изготвянето на графика се посочват не само времетраенето, но и разпределението на работното време за всяка смяна.

Не забравяйте, че максималната седмична продължителност на работното време е 56 ч. Спазете междудневните и междуседмични почивки.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 13 Май. 2013
В декларация №1 следва да отразите, че лицата са вид осигурен 16 и в края на периода да подадете корекция на д1 пак с вид осигурен 16 за целия период на изравняване, като посочите извънредния труд, ако има такъв.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 13 Май. 2013
Предполагам, че е ясно връчването на заповед за преминаване към сумирано отчитане на работното време с посочване длъжностите, за които това се отнася.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 13 Май. 2013
Копия от заповедта и графиците да има на разположение на инспекторите от Инспекция по труда в обектите, където се полага труда.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 13 Май. 2013
Давам пример.

3м.*21ч*8ч=504 часа.
Ако нямате нощен труд, то 504/12=42 дни работа.

За целия период трябва да има 42 дни работа, като спазвате горните норми, т.е. не може да работи 5 дни в седмицата, защото 5*12=60 е по-голямо от 56ч.

Длъжни сте да осигурите време за хранене на работниците, което е част от работното време.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 13 Май. 2013
Ако имате въпроси, колега, питайте!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679