Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

относно правото на обезщетение за безработица

работодател отправя писмено едномесечно предизвестие към работник, че поради намаляване обема на работа съкращава длъжността му.Има ли право на обезшетение за безработица
като е освободен по взаимно съгласие?

2 отговори


на 25 Септ. 2013
Здравейте!
Как хем е отправено предизвестие за прекратяване на трудовия договор на основание чл.328, ал.1, т.3 КТ, хем е освободен по взаимно съгласие?

На какво основание е прекратен трудовия договор?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 25 Септ. 2013
Съгласно чл.54а, ал.1 КСО, право на парично обезщетение за безработица имат лицата
- за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването
и
- които имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;

и
- не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране в Република България, или пенсия за старост в друга държава;
и
- не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4.

Прекратителното основание, осигурителния стаж, определен, съгласно чл.54в, ал.2 КСО и предишно придобиване на правото в периода до 3 г. назад, ще се отразят върху размера и времето, за което ще се получава паричното обезщетение за безработица.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679