Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

прекрати трудов договор по чл. 328 ал.1 т.12

Здравейте, може ли да се прекрати трудов договор по чл. 328 ал.1 т.12 при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор. Лицето иска да отиде получава по дълго време обещетение за да може след това да се пенсионира и лицето което оправя документите за пенсиониране е посъветвало да бъде съкратена по този член. Но какви обективни причини трябва да напиша в заповедта

1 отговор


на 08 Май. 2013
Здравейте!
Основанието по чл.328, ал.1, т.12 КТ е много широко формулирано. Обективната невъзможност може да изхожда както от работодателя, така и от работника.

При работника това обикновено е появила се законна пречка да изпълнява задълженията си по трудовия договор - напр. загубена правоспособност за водач на МПС, загубена правоспособност за лекар, аптекар и т.н.

Обективната невъзможност означава, че причините, поради които се прекратява трудовия договор са независещи, извън волята на страните по трудовия договор, но водят до невъзможност да продължи неговото съществуване, защото не могат да се изпълняват задълженията по него.

Ако аз съм адвокат на работодателя, никога не бих го посъветвала да прекрати трудовия договор на това основание, ако такова не съществува.
Първо, защото работника може да оспори пред съд прекратяването и това ще доведе до неблагоприятни последици в имуществената сфера на работадателя.
Второ защото се съставя един частен документ, с който се обективира воля на работодателя и се симулира прекратяване на трудов договор на несъщусвуващо основание.
този частен документ се използва от напуснали работник с цел той да си набави имотна облага, която иначе не би му се следвала.

Това нещо да ви говори?

Мотивите, поради който това се извършва са без значение - користна цел или непознаване на закона.

Важен е резултата, а той е неправомерно източване на публични фондове.

Съветвам Ви добре да помислите какво ще посъветвате работодателя си, преди да пристъпите към каквито и да е действия.

Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679