Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Прекратяване на договор по чл. 328, ал.1, т.3

Здравейте, нуждая се от съвет за слединя казус: Работодател съкращава служител по чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ. Доколкото прочетох навсякъде работодателят трябва да има писмено разрешение от ИТ за всеки отделен случай, т.е. служител и за неговото съкращение по този член и тази точка. Такова предписание доколкото аз зная той не е представил пред работника. Право на какви обезщетения има служител съкратен по този член. Като отбелязвам, че платеният годишен отпуск е пуснат за ползване и тече в момента, по инициатива на работодателя, след което ще бъде пуснато и предизвестието за срок от един месец от работодателя, като същият ще премести служителят да работи на друга работа, която не съвпада с изпълнявата от лицето длъжност, но доколкото разбрах служителят ще бъде длъжен да я изпълнява, работодателят неможел да му осигури работа на изпълняваната от него длъжност/ а затова не трябва ли да му се пусне и ДС, тъй като другите задължения попадат в компетенцията на друга длъжност, която е с по висок осигурителен праг?/ Само че служителят поради заболяване неможе да изпълнява тежка физическа работа, която ще бъде натоварен да изпълнява и затова работодателят го принуждава в рамките на предизвестието да си пусне неплатен отпуск с право на трудов стаж и здравна осигуровка, за да не се налага да работи и да попадне отново в болница - тъй като основната причина за желанието на работодателят да съкрати въпросният служител е тежко заболяване и дълго боледуване на същия. Вариант с обезщетение за неспазено предизвестие няма! Кажете ми на какви други обезщетения има право служителят съкратен по този член! Стана дълго за което се извинявам, но се надявам да е ясно поне какво ни отпада от обезщетенията!

7 отговори


на 20 Авг. 2012
Въпросът Ви наистина е много дълъг и включва няколко въпроса.

На първо място, ако вярно сте посочили прекратителното основание, не става дума за съкращение, а за уволнение, поради намаляване обема на работата.

На второ място не за всеки работник се иска предварително разрешение от ИТ, а само за определени категории, които са посочени в чл.333 КТ.
При положение, че говорим за работник, който боледува от определена болест или е трудоустроен, се иска и предварително становище на ТЕЛК.

Работодателят може и да е поискал и да е получил вече разрешение от ИТ. Работникът може да не е запознат с този факт.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Авг. 2012
На трето място във връзка с изменение на характера на работата по чл.120 КТ, едностранно от работодателя.
Като става дума за трудоустроен работник или служител, лицето може да откаже изменение в характера на работата, докато работодателят не представи становище на ТЕЛК, че тази работа е подходяща за него и не е противопоказна на неговото здравословно състояние и заболяване.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Авг. 2012
На четвърто място, по отношение на евентуалните обезщетения работникът може да има право на:
- обезщетение за неползван отпуск, ако има такъв на основание чл.224, ал.1 КТ;
- обезщетение за оставане без работа, на основание чл.222, ал.1 КТ, ако остане без работа или е на по-ниско платена до 1м. след прекратяване на трудовия договор, ако не е уговорено друго по-благоприятно между страните;
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Авг. 2012
Благодаря за отговора!
Наистина въпросителните са доста, но главният ми въпрос наистина е един - само за броя на обезщетенията! Доколкото разбирам имаме право само на това за оставане без работа, на осннование чл. 222, ал. 1 от КТ.
Платеният отпуск е използван - тук обезщетението отпада, това е ясно! А ако работникът е член на КНСБ и предприятието има колективен трудов договор няма ли право също на още едно обезщетение?
По въпросителните- наистина става дума за уволнение. Тъй като няма все още издадено решение от ТЕЛК и няма правно основание да откаже изпълнението на по тежката физическа работа, явно ще трябва да приеме и да си пусне молба за неплатен отпуск за времето на предизвестието.
Току що разбрах, че на заповедта за прекратяване на ТД пишело, че се прекратява по чл. 326, във връзка с чл. 328, ал. 1 т.2. И към нея работодателят пускал и изисквал работникът да подпише декларация, че към момента на напускане не е трудостроен! Егати наглостта, и после как да ходиш и да си търсиш правата в съда!!!!
И последно да попитам - ако предложим на работодателя да оформи уволнението без отработване на предизвестието и без да изискваме обезщетение за това, възможно ли е, или в този случай ние ще дължим обезщетение за неспазено предизвестие?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Авг. 2012
1. Щом работникът не е в състояние да работи тази работи, може да поиска от лекаря, отпуск, поради неработоспособност и издаване на болничен лист.
2. По време на болничния, предизвестието продължава да тече.
3.Не мога да кажа какви допълнителни обезщетения може да получи работника, след като не съм видяла КТД, което да има действие по отношение на него.
4. Ако се промени характера на работата едностранно от работодателя, едва ли работодателя има становище дали тази работа е съобразена със здравословното състояние на работника и можете да откажете. Работодателят трябва да докаже, че е имал право да промени едностранно работата, защото се е бил съобразил със здравосовното състояние на работника, което той няма как да направи.
5. Ако не отработи предизвестието работника, то той ще дължи обезщетение, което работодателят няма право да удържа.
6. След прекратяване на трудовия договор, ако наистина лицето не работи, то ще има право на обезщетение и тогава може да заяви на работодателя, че прихваща обезщетението по чл.222, ал.1 КТ, с обезщетението, което той работника дължи по чл.220, ал.2 КТ за неспазеното предизвестие.
Така никой, на никого, нищо няма да дължи.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Авг. 2012
Всичко това не е пречка в двумесечен срок от прекратяване на трудовия договор да оспорите законността на уволнението.

Това, което посочихте като връчено основание е различно- чл.328, ал.1, т.2- има две прекратителни основания и дори непосочване на конкретното основание, води до незаконосъобразност на уволнението.

Можете да се консултирате с адвокат, но внимавайте да не пропуснете двумесечния срок, ако искате да оспорвате уволнението.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Авг. 2012
Още веднъж Ви благодаря за отговора, послушах съвета Ви и се консултирах и с адвокат. На първо време той ме посъветва, като ни връчат заповедтта и ако на нея наистина пише точно така както съм го написала в по горния пост " на основание чл. 326 във връзка с чл. 328, т.1, ал. 2 да я подписваме и да си тръгнем, и че по този начин съставена тази заповед е напълно незаконна, защото просто няма как да се съкрати работник точно по тези два члена едновременно. Това наистина е странно, или информатора не е разбрал правилно или юристът на фирмата е толкова компетентен по отношение на трудовото право и съкращенията.
Ние молба за напускане или предизвестие не сме подавали, не сме подписвали, изобщо до момента никакви документи не сме подписвали, утре ще ни ги връчат и тогава ще видим! За предизвестието също ми се изясниха нещата, и се убеждавам че в БГ така са създадени и устроени законите, че тъпчат работниците по всякакъв начин, работодателят коли и беси!
Идеята за болничните по време на предизвестието наистина е някакво решение - но за съжаление именно поради дълго отсъствие и болнични решиха именно да го съкращават. Той е титуляр на длъжността която изпълнява, съкратените щатове са от други поделения примерно, но съкращават него и на негово място оставят назначение заместник, който го заместваше именно за периода на болничния, това незнам доколко е законосъобразно, но след като е с подкуп - естествено, че ще остане заместникът на работа, а не титуляра. Ще имаме в предвид двумесечния срок, ако решим да си търсим правата по съдебен ред! Благодаря!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679