Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Декларации образец 1 и 6 за домоуправител с възнаграждение, регистриран в БУЛСТАТ

Как се попълват и подават декларации образец № 1 и 6 в НАП от домоуправител на етажна собственост, регистриран в регистър БУЛСТАТ? Домоуправителят получава възнаграждение за управлението на входа.

Отговорът на този въпрос е включен в книгата "Правилно деклариране на данни съгласно Наредба Н-13". Вземете още решения за правилно попълване, подаване и коригиране на декларациите в книгата тук >>


А ето и отговора от експерт Аспасия Петкова:
 
В § 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на КСО е дадена легална дефиниция на понятието „осигурено лице”. Това е физическо лице, което извършва трудова дейност, за която подлежи на задължително осигуряване по чл. 4 и чл. 4а, ал. 1, и за което са внесени или дължими осигурителни вноски. Следователно, кръгът на лицата, които задължително подлежат на държавно обществено осигуряване, е определен в чл. 4 и чл. 4а от КСО.
 
В чл. 27, ал. 4, т. 4 на Закона за управление на етажната собственост е регламентиран избор на лицата за членове на управителния съвет и на управителя на етажната собственост, поради което същите попадат в обхвата на осигурените лица по чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО.
 
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, с изключение на лицата по т. 1, 5 и 7, са задължително осигурени за четирите фонда на държавното обществено осигуряване – фонд „Общо заболяване и майчинство”, фонд „Пенсии”, фонд „Трудова злополука и професионална болест” и фонд „Безработица”.
 
Месечните осигурителни вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените брутни месечни възнаграждения или върху неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии, съгласно Приложение № 1 към чл. 9, т. 1 от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО), а за лицата, за които  не е определен минимален осигурителен доход – минималната работна заплата за страната и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
 
Съгласно забележка № 4 от Приложение № 1 към чл. 9, т. 1 от ЗБДОО за 2021 г. минималният осигурителен доход не се прилага за избраните управител, контрольор, касиер и членовете на управителния и контролния съвет на етажната собственост.
 
Лицата, родени след 31 декември 1959 г., ако са осигурени във фонд „Пенсии“, съответно във фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ на държавното обществено осигуряване, с изключение на лицата, осигуряващи се по реда на чл. 4б от КСО, задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд (чл. 127, ал. 1 от КСО). Осигурителните вноски за ДЗПО се внасят върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за ДОО (чл. 157, ал. 6 от КСО).
 
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване здравноосигурителната вноска за лицата по чл. 4, ал. 1 и 10 от КСО,  включително за лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, се определя на база дохода, върху който се дължат вноски за ДОО, определен съгласно КСО.
 
Осигурител на домоуправителя се явява сдружението на собствениците по смисъла на КСО, тъй като съгласно чл. 5, ал. 1 от КСО осигурител е всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица. Следователно сдружението на собствениците по смисъла на КСО е осигурител за лицата, на които се изплащат възнаграждения, включително и на управителя на етажната собственост, и сдружението е задължено да внася дължимите осигурителни вноски.
 
Осигурителите  периодично представят в НАП данни чрез декларация образец № 1 и декларация образец № 6.
 
При попълване на декларация образец № 1 в т. 12 - Вид осигурен се попълва код 82 – за лица по чл. 4, ал. 1, т.8 от КСО - лица, упражняващи трудова дейност на изборни длъжности.
 
В т. 12.3. Пореден номер на основна икономическа дейност на осигурителя - попълва се номерът на реда, в който е определена основната икономическа дейност на осигурителя, съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Бюджетните предприятия по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството, които не прилагат минимален осигурителен доход, попълват код "99" за работниците и служителите. Код "99" се попълва и за избраните управител, контрольор, касиер и членовете на управителния и контролния съвет на етажната собственост.
 
 
Източник: „Правилно деклариране на данни съгласно Наредба Н-13“. Вземете книгата тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679