Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Осигурителни вноски за лице, назначено по чл. 114 от КТ, без отработени дни

Държат ли се вноски за лице, назначено по чл. 114 за работа в определени дни в месеца, ако за изминалия месец лицето няма отработени дни?
Експертно становище: Съгласно чл 114 от КТ , трудов договор може да се сключва за работа през определени дни от месеца. В него трябва да се определят точно дните, в които работникът или служителят ще извършва трудова дейност, както и разпределението на работното време.
 
Назначените лица по чл 114 от КТ попадат в обхвата на чл. 4, ал. 1 от КСО и са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
 
След като лицето не е работило през целия месец, този месец трябва да се оформи във връзка с трудовото му правоотношение и сключения трудов договор, трябва да е ясна причината, поради която лицето не е работило. Причините могат да бъдат различни. Но по отношение на осигуряването, в зависимост от това как ще бъде оформена липсата на полагане на труд през този месец, от това ще следва да се определи и задължението за здравно осигуряване. Например, лицето може да е било в платен годишен отпуск, неплатен отпуск, престой по вина на работодателя и т.н.
 
източник: www.portaltrznormativi.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679