Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Здравноосигурителни вноски при неплатен отпуск по чл. 173а, ал. 2 от КТ

За чия сметка следва да бъдат здравноосигурителните вноски при неплатен отпуск по чл. 173а, ал. 2 от КТ?

Цяло експертно решение по темата е публикувано в експертния онлайн портал за ТРЗ служителите в България – www.portaltrznormativi.bg
 
В Портала можете да получите достъп до над 2000 готови експертни решения на казуси от практиката на колегите Ви – ТРЗ служители, както и достъп до важни експертни анализи по последни промени в трудовото законодателство. Вижте как да си осигурите пълен достъп до съдържанието на портала + възможност за Ваши лични консултации с експертите по трудово право и осигуряване, като кликнете тук >>
 
А ето и цялото експертно решение по темата, публикувано на www.portaltrznormativi.bg :
 
Въпрос: Здравноосигурителните вноски при ползване на неплатен отпуск по чл. 173а, ал. 2 от КТ за сметка на осигуреното лице или за работодателя са (предвид това, че неплатеният отпуск в случая е по желание на служителката)?
 
Отговор на въпроса даде доц. д-р Андрей Александров:
 
Цитираната разпоредба на чл. 173а, ал. 2 от КТ е част от „антикризисното“ ни трудово законодателство, прието във връзка с пандемията на коронавирус. Правилото се прилага по време на обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка. Понастоящем извънредната епидемична обстановка е удължена до 31 март 2022 г., следователно няма пречка разпоредбата да се приложи. В нея е предвидено, че работодателят е длъжен да разрешава ползването на платен годишен отпуск или на неплатен отпуск при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка по искане на: бременна работничка или служителка, както и на работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро; майка или осиновителка на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане независимо от възрастта му; работник или служител, който е самотен баща или осиновител на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане независимо от възрастта му; работник или служител, който не е навършил 18-годишна възраст и др. В ал. 3 изрично е уточнено, че времето на ползване на отпуск и по т. 2 се признава за трудов стаж.
 
По въпроса за здравноосигурителните вноски препращане към писмо на НАП с Изх. № М-94-М-2752/ 21.12.2020 г. относно: здравноосигурителни вноски за периода на неплатен отпуск по чл. 173а, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ(. Според разясненията на приходната администрация законодателят е предвидил специална норма в ЗЗО относно задължителното здравно осигуряване на лицата в неплатен отпуск. За времето на неплатения отпуск, когато лицето не подлежи на здравно осигуряване на друго основание, приложима е разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б” от същия закон. Вноската за здравно осигуряване е върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО). Тя е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя – когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда чл. 167а от КТ или поради производствена необходимост и престой. Вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до 25-о число на месеца, следващ този, за който се отнася.
 
Съгласно разпоредбата на чл. 173а, ал. 2, т. 2 от КТ неплатеният отпуск при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка се разрешава от работодателя по искане на майка или осиновителка на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане независимо от възрастта му. В тази връзка, тъй като неплатеният отпуск по реда на цитираната разпоредба е по желание на лицата, то на основание чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б” от ЗЗО вноската за задължително здравно осигуряване на тези лица, в случай че не подлежат на осигуряване на друго основание по ЗЗО, е върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО, и е изцяло за сметка на осигуреното лице.
 
НАП напомня също, че в случай на неплатен отпуск по желание на работника или служителя, който не е осигурен на друго основание по ЗЗО, задължение на осигуряващия е да внесе здравноосигурителните вноски за лицето. Лицето трябва да внесе при него дължимите за негова сметка здравноосигурителни вноски. Сумата може да бъде внесена авансово за избран период от време. Също така осигуряващият, в качеството си на лице, което има задължение да внесе здравноосигурителните вноски, е длъжен да представи в компетентната териториална дирекция на НАП данни съгласно чл. 39, ал. 1 и 2 от ЗЗО. Данните се подават по реда на Наредба № Н-13 от 17.12.2019 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица.


Източник: www.portaltrznormativi.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679