Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Освобождаване по време на болничен за лице със срочен ТД

В дружество е назначена стажантка по чл. 233, б от КТ. На втория месец тя забременява и досега представя болнични. Срокът на договора за стажуване е 6 месеца и изтича след няколко дни, но стажантката предоставя нов 30-дневен болничен лист. 
Може ли да стажантката да бъде освободена по време на болничен и докога тя може да представя болнични? Трябва ли да се изиска разрешение от Инспекцията по труда, за да бъде освободена?
Сам по себе си трудовият договор, който е сключен на основание чл. 233, б от КТ е срочен трудов договор, като  условията за прекратяване по него са приравнени към тези за прекратяване на договорите за допълнителен труд в частта за срока на предизвестие. Срокът на предизвестието и за двете страни по него е 15 дни, като уточняваме, че този срок за предизвестие се отнася за периода преди изтичането на срока на договора.
 
Когато инициативата за прекратяване на този вид трудов договор е от страна на работодателя и основанието е изтичането на уговорения срок, то работникът - стажант не се ползва от закрилата при уволнение по чл. 333 от КТ , което е валидно и за всеки друг срочен трудов договор. Следователно не е необходимо да се иска специално разрешение от Главна инспекция по труда. Презумпцията за това е, че датата на прекратяване е предварително уговорена, още със сключване на трудовия договор. Основанието за прекратяване е „с изтичане на уговорения срок”, без за това да се дължи обезщетение и без да е задължително посочването на мотиви за прекратяването.
 
Връчването на заповедта за уволнение може да стане лично, след покана на лицето да се яви в предприятието или по пощата чрез писмо с обратна разписка.
 
С други думи, при така поставените условия бременната работничка не попада под специална закрила при уволнение и може да бъде освободена от датата на изтичане на договора.
 
Що се касае до това колко време може да представя болнични в предприятието, важат общите правила в такива случаи - до 30 дни след датата на прекратяване на трудовия договор, като разбира се за тези болнични ще произтичат и съответните ангажименти от страна на дружеството относно предаването му в НОИ и т.н.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!