Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Обезщетение на основание чл. 221, ал. 1 КТ

Прекратихме трудов договор на 15.02.2012 г. с работник на основание чл. 327, т. 2 от КТ и сега работника иска обезщетение по чл. 221 от КТ. Договорът му беше срочен до 31.05.2012 г. Как да изчислим обезщетението?
Съгласно чл. 221, ал. 1 от Кодекса на труда, при прекратяване на трудовото правоотношение от работника без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2 КТ, работодателят му дължи обезщетение в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение. За да има право на това обезщетение  следва работникът законосъобразно да е упражнил правото си едностранно да прекрати трудовия договор , без предизвестие, на основание чл. 327, ал. 1 и 2 от КТ, т.е работодателят действително да е забавил изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по КТ.
Съгласно чл. 221, ал. 4 от Трудовия кодекс,  действителните вреди  се изчисляват върху брутното трудово възнаграждение на работника или служителя,  в случаите по ал. 1 - за времето, през което работникът или служителят е останал без работа, но за не повече от остатъка от срока на трудовото правоотношение. Това означава, че работникът има право да претендира за това обезщетение, ако остане без работа и то до 31.05.2012 г. Брутното трудово възнаграждение се изчислява по реда на чл. 228, КТ.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679