Хърватски гражданин сключва граждански договор с българска фирма за извършване на услуга с личен труд. Срокът на договора е за 3 години, като възнаграждението се дължи ежемесечно и е в размер на 2000 лв. Услугата се извършва в Република България и налага присъствието на лицето повече от 183 дни в година. Какъв е редът на осигуряване на лицето за 2017, 2018 и 2019 г.?
Тъй като Република Хърватия е членка на ЕС следва да се приложи Регламент (ЕО) № 883/2004. „Определяне на приложимото законодателство“ е един от основните принципи, заложени в Регламен (ЕО) № 883/2004, по конкретно според разпоредбите на чл. 11-16, при условие че е налице трансгранична ситуация, а именно пресичането на граници между държави, които прилагат регламента от лица, попадащи в персаналния му обхват. Според разпоредбите лицата, за които се прилага регламента са подчинени на законодателството само на една държава-членка, правило заложено в чл. 11(1) от регламента.
Съгласно чл. 11(3)(а) от Регламент (ЕО) № 883/2004, основно правило при определяне на приложимото законодателство е, че лицата са подчинени на законодателството от държавата-членка, на чиято територия полага труда си. Лицата, осъществяващи дейност като заети или като самостоятелно заети в една държава-членка, са подчинени на законодателството на тази държава т.е. в случая ще следваме българското законодателство.
Съгласно КСО лицето подлежи на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6 и чл. 40, ал. 1, т. 3 от Закона за здравното осигуряване, както се осигуряват и българските граждани, сключили граждански договор. За 2018 г. и 2019 г. не би следвало да има промяна в реда за осигуряване, това би станало известно през този период.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари