Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Прекратяване на срочен трудов договор на стажантка в болничен заради бременност

Въпрос:
Стажантка, назначена по чл.233, 6 от КТ, забременява през втория месец на стажа. Срокът за стажуване е 6 месеца и изтича след няколко дни. Въпреки това стажантката представя нов 30-дневен болничен.
Може ли лицето да бъде освободено по време на болничен? Докога може да представя болнични?
Трябва ли да се изиска разрешение от Инспекцията по труда за освобождаването?
Отговор:
 
Трудов договор, сключен на основание чл. 233, 6 от Кодекса на труда, е срочен трудов договор, като условията за прекратяване по него са приравнени към тези за прекратяване на договорите за допълнителен труд в частта за срока на предизвестие. Срокът на предизвестието и за двете страни е 15 дни, като се отнася и за периода преди изтичането му.
 
Когато инициативата за прекратяване на този вид трудово договор е от страна на работодателя и основанието е изтичането на уговорения срок, то работникът - стажант не се ползва от закрилата при уволнение по чл. 333 от КТ , което е валидно и за всеки друг срочен трудов договор. Следователно не е необходимо да се иска специално разрешение от Главна инспекция по труда. 
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679