Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

ОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Сумирано изчисляване на работното време

Какво съдържа заповедта?
Всеки работодател определя начина на отчитане на работното време на работниците и служителите си посредством правилника за вътрешния трудов ред. Отчитането на работното време бива подневно и сумирано.
 
Съгласно чл. 142 ал. 2 от КТ работодателят може да установява сумирано изчисляване на работното време. Това е форма на отчитане на работното време, при която установената нормална продължителност на работното време се спазва средно за определен по-продължителен от деня и седмицата период от време. Този вид изчисляване на работното време се въвежда с вътрешна заповед от работодателя.
 
Заповедта съдържа:
- списък на длъжностите и звената, за които се въвежда сумирането на времето;
- началото, продължителността и края на отчетният период - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца;
- длъжностни лица (ръководители по звена), който са ангажирани с изготвянето и обработването на графиците;
- длъжностни лица, които ще проверяват и следят за спазването на установените графици.
 
В чл.9а на Наредбата за работното време, почивките и отпуските е предвидено, че едновременно с установяването на сумирано изчисляване на работното време по чл. 142 ал. 2 от КТ работодателят утвърждава поименни графици за работа за периода, за който е установено сумираното изчисляване, които трябва да се съхраняват най-малко 3 години след края на периода. Работодателят запознава работниците или служителите с утвърдените графици преди започване на работа по тях. Утвърждаването на поименните графици за работа работодателят би трябвало да извърши с издаване на друга заповед. 
 
Ако работодател въвежда сумирано изчисляване на работното време за период по-голям от 1 месец, е длъжен да утвърди поименни графици за работа за целия период. Работниците и служителите следва да бъдат запознати с графика за работа, като те утвърдят това с подписа си.
 
При установено от работодателя сумирано изчисляване на работното време, работодателят изчислява работното време на конкретния работник или служител в края на отчетния период. 
 
източник: portaltrznormativi.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!