Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Обезщетение при пенсиониране на служител

На служител му предстои пенсиониране. 
Работи във фирмата от 01.03.1988 г. и до 01.09.2014 г. 
 
За периода от 01.01.2006 г. до 03.04.2011 г. има прекъсване. Няма смяна на работодател, просто лицето е било без работа. 
 
На колко заплати има право като обезщетение по чл.222 ал.3 от КТ ?
 
Експертите дават следното решение на така поставения казус:
 
"Съгласно чл.222, ал.3 КТ , за да възникне право на обезщетение за работника или служителя е нужно:
1. Валидно да прекратено трудовото правоотношение. Прекратителното основание е без значение, т.е. правото ще възникне, дори служителят да е дисциплинарно уволнен. Най-вероятно валидното прекратяване в случая е налице.
2. Работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
3. Да не е получавал обезщетение на това основание. 
Ако са налице факт 1 и 2 и липсва факт 3, то за служителя е възникнало правото на обезщетение на основание чл.222, ал.3 КТ . Сега остава въпроса за размера на..."
 
Пълния отговор на въпроса можете да откриете в CD Наръчник ТРЗ: Пенсиониране на служители.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679