Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Оказва ли влияние ползването на неплатен годишен отпуск върху формирането на пенсията

Служител желае да си ползва правото на неплатен годишен отпуск, за да помага на болен родител.
Доколкото е известно, при ползването на месечния неплатен отпуск (20 раб. дни) трудовият стаж не се прекъсва. Дали това оказва влияние върху формирането на пенсията и нейният размер, имайки предвид, че годините за пенсиониране ще бъдат навършени през 2016?
 
Експертите посочват следния отговор на така поставения въпрос:
 
"Съгласно чл. 160, ал.3 от КТ неплатения отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет. Нормативната разпоредба, въз основа на която неплатения отпуск на служителите се зачита за осигурителен стаж, е чл.9, ал.2, т.3 от КСО. Съгласно тази норма, за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година. Разпоредбата на чл.46, ал.2, т.9 от Наредбата за пенсиите и..."
 
Пълното решение на казуса можете да откриете в Практически наръчник за ТРЗ служителя.
 
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679