Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Пенсиониране на лице с 3 години военен стаж

На лице предстои пенсиониране. Родено е през 1952 г. и е на 63 години. Има трудов стаж 21 години и 3 години е служило като войник.
Има ли смисъл да си купува осигурителен стаж за пенсиониране, при положение че попада в графата за пенсиониране с трудов стаж до 15 години? 
 
Във връзка с ежегодното нарастване на трудовия стаж от 2012 година, кога ще може да се пенсионира? Образованието му е средно.
 
Решение на поставения казус даде експерт Красимира Гергева:
 
"Съгласно условията на чл. 68, ал.1 от КСО от 01.01.2016 г. мъжете придобиват право на пенсия при възраст от 63 г. и 10 месеца и осигурителен стаж 38 години и 2 месеца. На този етап лицето отговаря само на условието възраст, което не е достатъчно, за да му отпуснат пенсия за осигурителен стаж и възраст. Също така към момента няма смисъл да купува осигурителен стаж, защото максимално може да си закупи 5 години (съгласно чл. 9а, ал.2 от КСО), а на него не му достигат повече от 14 години..."
 
Пълното решение ще откриете в CD Наръчник ТРЗ: Пенсиониране на служители.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

1 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Сотирова 15 Юни. 2016
Здравейте, имам следния въпрос На 58 години съм и имам 31 години трудов стаж. От тях 3 г. и 4 месеца съм работила като експерт в Център за развитие на човешките ресурси към МТСП. Останалото време съм била учител, като договорът ми на последното място е до 30.06.2016 г.
Подадох заявление до Директора за ранно пенсиониране като учител на 31.05.2016 г. Подготвям документите за НОИ и смятам да ги подам до 22.06.2016 г. Имам ли право на обезщетение при пенсиониране и откъде се изплаща то и в какъв срок?
Благодаря предварително.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679