Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Прекратяване на служебно правоотношение срещу обезщетение

Каква възможност има за прекратяване на служебното правоотношение срещу обезщетение?
С чл.107а ЗДСл е създадена възможност, аналогична на възможността за прекратяване на трудово правоотношение, визирана в чл.331 КТ.
В какво се състои тази възможност.
1) Органът по назначаването предлага прекратяване на служебното правоотношение. Предложението трябва да е отправено писмено и да съдържа размера на обезщетението, което се предлага
2) Това прекратяване става срещу обезщетение.
Законът урежда максималният размер на това обезщетение, за разлика от Кодекса на труда, където в чл.331 е опледелен минимален размер.
Максималният размер, за който могат да се договорят страните е до 6-кратния размер на последната получена месечна основна заплата. 
Не приемам становището на някои колеги, които считат, че държавният служител може да отправи друга оферта, в която да преложи друг размер на обезщетението.
Законът не предвижда възможност държавния служител да е инициатор на прекратяването на служебното правоотношение по този ред.
Няма пречка страните устно да се договорят и да постигнат съгласие за прекратяването и размера на обезщеетнието и след това писмено да оформят съгласието си.
Няма да е изпълнена нормата на закона обаче, ако държавния служител отправи друга оферта и органът по назначаването се съгласи.
3) Държавният служител може да приеме предложението като трябва да изпрати съобщение за съгласието в 7 –дневен срок. Ако държавният служител не се произнесе в този срок, се счита, че предолжението не е прието.
Трябва да се внимава много с този срок, тъй като с изтичането му, дори да отправи писмено съгласие държавния служител, няма как валидно да бъде прекратено служебното правоотношение. Ако страните все още го желаят , органът по назначаването трябва да отправи ново предложение с друга дата.
Друга разлика с прекратяването по реда на чл.331 КТ е, че законът изисква заплащане на обезщетението при връчване заповедта за прекратяване на служебното правоотоншение, а не в месечен срок, както е при трудовото правоотношение.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

3 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Иванова 29 Ноем. 2013
Съкратена съм днес по чл.71 и днес на моето место има нов работник.Въпроса ми е работодателя има ли право да назначи друг на моето място.
Атанакона 30 Окт. 2013
Здравейте, работя в строителна фирма по основен трудов договор-Зав.административна служба и втори договор на 4часа. като Орг.производство. Съкращават ме от двете длъжности на една и къща дата!!! Като безработна върху възнагражденията по двата договора ли ще ми се определят обезщетението в БТ
Vladimirov 17 Юни. 2013
Здравейте, а какви са шансовете на НЕ-държавен служител да се ползва от аналогична възможност,когато се търси оптимален за служителя начин да се изплати обезщетение за прекратяване на ТД?
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679