Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Получаване на заплата в чужда банкова сметка

Уважаеми ТРЗ служители, в практиакта Ви е много вероятно даден служител да пожелае да получава заплатата си в банкова сметка, но не неговата, а на друго лице. Възможно ли е обаче това спрямо законодателството и как?
 
Отговор на този въпрос вече е даден от експерт Красимира Гергева в книгата "365 дни ТРЗ: Експертни решения и съвети". В книгата можете да видите още решения на ситуации, които са или предстои да Ви се случат. Вижте съдържанието на книгата тук >>

А ето и решението от експерт Гергева:
 
Съгласно разпоредбата на чл. 270, ал. 3 от КТ „Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки.“.
 
Това означава, че по изрично писмено искане на работника/ служителя трудово възнаграждение може да бъде превеждано по банковата сметка на него близки, като законодателя не е ограничил кръга на тези лица и е оставил преценката на работника/ служителя титуляр на вземането на трудовото възнаграждение. Т.е. няма законова пречка трудово възнаграждение на работника/ служителя да бъде превеждано по банковата сметка на друго лице, единственото изискване е това да бъде по изрично писмено искане.


Източник: "365 дни ТРЗ: Експертни решения и съвети". Вземете книгата тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679