Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Назначаване на пенсионер за управител на ЕООД

Собственик на ЕООД започва работа по ТД в друго предприятие и подава декларация в НАП за прекратяване на дейност като СОЛ. Може ли да назначи баща си (пенсионер) за управител, с какъв вид договор и какви ще бъдат осигуровките? Работата ще е до 2 часа дневно.
Възможно е лицето да възложи управлението на фирмата си на своя баща. За целта обаче бащата трябва да бъде обявен като управител в Търговския регистър.
 
По отношение на вида договор, съгласно чл. 141, ал. 7 от ТЗ отношенията между дружеството и управителя се уреждат с Договор за възлагане на управление. Сключва се в писмена форма от името на дружеството чрез едноличния собственик на капитала.
 
Институциите изискват нетрудов договор между дружеството и неговия управител. Ако управлението на фирмата се възложи на управител чрез трудов договор, има вероятност договорът да бъде оспорен, като е възможно да бъде признат и за незаконен. Промяната на управителя задължително трябва да се впише в Търговския регистър. Представяне на копие на сключения с новия управител договор не е задължително. Документи може да подаде както собственикът, така и адвокат, притежаващ изрично пълномощно. В документите се вписва новият управител и се заличава старият, ако това е целта. 
 
Осигуряването е на основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, а осигурителният доход зависи от икономическата дейност на фирмата. Взема се предвид минималният осигурителен доход за ръководни длъжности за съответната икономическа дейност. При договорите за възлагане на управление няма договорено и законоустановено работно време, което означава, че осигуряването е върху пълния размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност. Изключение при осигуряването, когато лицето е пенсионер, има само за самоосигуряващите се лица. 
 
Казусът и решението му са взети от "Книга на сетоводителя - зелена светлнина на правилното процедиране", актуализирана за 2018 г. Вижте повече тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679